Україна та День Європи.

 

         В 2016 році День Європи в Україні припадає на 21 травня.

Україна – єдина держава не член ЄС, в якій на державному рівні відзначається День Європи (цей день святкують також у країнах-кандидатах - Македонії, Туреччині, Хорватії).

Щорічне відзначення згаданого заходу в нашій державі було започатковано «…враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію…» згідно з Указом Президента України № 339/2003 від 19 квітня 2003 р.

В Указі Президента зазначено, що враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію, Президент постановляє 3 пункти:

 

1. Установити в Україні День Європи, який відзначати щорічно у третю суботу травня.

2. Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям забезпечити здійснення заходів щодо організації та проведення в Україні Дня Європи.

3. Державному комітету телебачення і радіомовлення України разом з Міністерством закордонних справ України забезпечити висвітлення у засобах масової інформації здійснення заходів, пов'язаних з організацією та проведенням в Україні Дня Європи.

У День Європи жителі Україні відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту. В 1887 р. в Закарпатті в Верхнєтисянській улоговині на правому березі Тиси був встановлений двометровий геодезичний знак, що позначає географічний центр Європи.

Дні Європи в Україні - це прекрасна можливість дізнатися найцікавіше про Європейський Союз та його відносини з Україною, познайомитися з культурою європейських країн, зустрітися з цікавими людьми, обговорити питання сьогодення та отримати по-справжньому незабутні враження.

День Європи є ще однією нагодою для українців нагадати іншим і підтвердити, що українці – європейська нація. За час, що минув від першого Дня Європи в Україні, це свято стало настільки популярним у країні, що його без перебільшення можна назвати частиною сучасного формування національної самобутності українців.

 

Головною метою відзначення в Україні Дня Європи є:

·                   формування позитивної громадської думки щодо євроінтеграційного курсу України;

·                   ознайомлення якомога ширшого кола громадськості з європейськими цінностями та традиціями;

·                   популяризація загального європейського культурного надбання серед громадськості, зокрема, молоді;

·                   залучення населення регіонів України до діяльності, пов’язаної з інтеграцією країни до ЄС.

Чому святкується День Європи?

 

9 травня вважається Днем народження Європейського Союзу.
Саме у цей день 57 років тому міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман представив усьому світові своє бачення майбутнього єдиної Європи – ключ до миру та добробуту на континенті у той час, коли люди ще не відійшли від травм минулої війни, а Європа вже стояла на порозі третьої світової війни.
Декларація Шумана вважається відправною точкою на шляху до Дня Європи.
Тоді у Парижі 9 травня 1950 року Шуман закликав Францію, Німеччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління новій наднаціональній структурі. Це стало „наріжним каменем Європейської федерації”. Завдяки об’єднанню економічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир на нашому континенті.
Три з половиною десятиліття потому на Міланському самміті 1985 року лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати 9 травня як „День Європи”.
Ця дата співпадає з Днем Перемоги у Другій світовій війні (8 травня у країнах Західної Європи) і не дає нам забути про те, що нинішньому миру передували кровопролитні війни та величезні втрати.
На День Європи ми шануємо наші спільні цінності, спільну історію та, що найголовніше, наше спільне майбутнє. До того ж, День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символом ЄС як політичної сили.

Інформацію взято зі
сторінки Представництва Європейської комісії в Україні та Бєларусі.