4 січня - День пам’яті святої Анастасії (покровительки під час пологів)

    Народилася свята Анастасія в IV столітті нашої ери в Римі, в сім`ї сенатора Претекстата. Батько був язичником, а мати Фавста – таємною християнкою, вона доручила виховання дочки відомому своєю ученістю святому Хрисогону. Коли мати померла, батько насильно видав дочку заміж за язичника Помплія.Але Анастасія не хотіла втрачати цнотливості і сказала, що вона хвора, уникнувши виконання подружнього боргу.

    У той час були жорстокі гоніння на християн імператора Діоклетіана, і темниці Риму були переповнені. Анастасія вирішила допомагати полоненим християнам, в простому одязі вона разом із служницею почала відвідувати в`язнів, підтримувати їх, лікувати, годувати, мити і навіть ховати страчених. Але служниця одного дня доповіла про це чоловіку Анастасії, і той, не на жарт розсердившись, замкнув її в кімнаті, Морив голодом і частенько бив, оскільки вирішив оволодіти її спадком. Випробовуючи фізичні і моральні страждання, свята писала своєму вчителеві Хрисогону, і той підтримував її, як міг. Також, він передрік, що чоловік Анастасії скоро загине, і дійсно – незабаром Помплій був призначений послом до персидського царя і по дорозі на місце служби потонув в морі. Тоді свята вже не таївшись почала допомагати в`язням і роздавати своє майно жебраком. За подвиг допомоги в`язням її і назвали Узорешительніцею.

    Далі, виконуючи заповіт свого вчителя, Анастасія почала мандрувати. На той час у неї з`явився дар лікування, і всюди вона допомагала хворим, особливо в`язням.

    Одного дня всіх новохрещених християн тут же віддали до страти, серед них і Анастасію. Так закінчилася земна дорога цієї дивної жінки. Поховала її благочестива християнка Аполлінарія, вона ж пізніше побудувала над труною святої великомучениці церкву. У V столітті мощі святої Анастасії були перенесені до Константинополя, де на її честь був побудований храм. Пізніше главу і правицю великомучениці перенесли до створеного недалеко від Святої Гори Афон монастиря святої Анастасії Узорешительниці.

 

НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ ТА ВІРУВАННЯ

    Анастасія вважається покровителькою вагітних, їй молилися, щоб вагітність пройшла без ускладнень. У цей день, з молитвами до Святої, жінки вишивали рушник, який  мав допомогти благополучно звільнитися від тягаря.

    На Анастасію "кололи свиню", тобто проводили свіжину. В давнину казали: «Різдво без ковбас, що Великдень без крашанок».

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ

    Яка погода на Анастасію, такий буде і жовтень місяць.