День Соборності України.

День 22 січня 1919 року ввійшов до національного календаря, як велике державне свято – День Соборності України. Саме тоді на площі перед Київською Софією відбулася подія, про яку мріяли покоління українських патріотів: на волелюбному зібранні було урочисто проголошено Злуку Української Народної Республіки і Західнокраїнської Народної Республіки.

 

Мабуть, не випадково вказаний день збігався з річницею історичного IV Універсалу Центральної Ради, згідно з яким УНР проголошувалась самостійною, незалежною державою. Отже, він мав стати днем подвійного всенародного свята – Незалежності й Соборності

 

Офіційно  в Україні День Соборності  відзначається з 1999року. Свято  встановлено згідно з Указом Президента України  Л.Кучми « Про День Соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99

 

30 грудня 2011 р указом Президента України Віктора Януковича  День Соборності на офіційному  рівні було скасовано ,натомість встановлено «День Соборності та Свободи України» .

 

13 листопада 2014 році Президент Петро Порошенко скасував указ Януковича , про День Соборності та Свободи і розділив на два свята : День Соборності(22 січня) та День Гідності та Свободи(21 листопада)

 

22грудня 2014р.Президент Петро Порошенко підписав наказ № 948/2014 про святкування Дня Соборності України.

 

Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У XVIII — початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця  ідея знайшла своє відображення у працях найкращих  вітчизняних  мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.

В результаті ухвалення ІІІ  Універсалу  Української  Центральної   Ради 7 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшло 9 українських  губерній. Під впливом цих подій в жовтні 1918 р. у Львові представники  західноукраїнських політичних партій створили  Українську Національну Раду, а19 жовтня 1918 року після перемоги революції в Австро-Угорщині, на уламках монархії утворилися незалежні держави: Австрія, Угорщина, Польща, Чехословаччина, Югославія, а також (як наслідок збройного повстання 1 листопада 1918 року у Львові та інших  містах цього краю) Західноукраїнська Народна Республіка.

 Відтоді  між урядами УНР і ЗУНР  велися переговори про втілення ідеї  соборності.   1 грудня 1918 р. у Фастов  і був підписаний «Передвступний договір» про об'єднання УНР і ЗУНР, у якому було заявлено про непохитний  намір в найкоротший строк створити єдину державу.

 

 Рівно о 12:00 годині 22 січня 1919 року розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому вічі посол Західноукраїнської Народної Республіки Л. Цегельський передав грамоту Національної Ради «Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною» голові Директорії  Володимиру Винниченку.

Член Директорії Федір Швець урочисто зачитав Універсал Директорії:

«…Віднині во єдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна. Здійснилися віковічні мрії, для яких жили і за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу.»

Вже буквально через кілька місяців більшовики увійшли в Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину - поляки. А далі ...

Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію просто зникає.

22 січня 1939-го було вперше за 20 років урочисто відзначено на офіційному рівні свято Соборності. Відбулось це у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час - автономній республіці Чехословаччині.

 Патріотичні сили в передчутті розпаду СРСР згуртувалися й 21 січня 1990 р. організували «живий ланцюг» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України, як запорука існування єдиної, соборної України

Ніби звертаючись до нас, один з творців Акту Злуки, державний секретар ЗУНР Лонгин Цегельський говорив про день 22 січня: «Це така дата, що її виучувати будуть напам'ять українські діти грядущих поколінь побіч таких дат, як дата Хрещення Русі, як битва над Калкою, як битва під Полтавою або зруйнування Січі». Його слова стали справді пророчими. Ці історичні події сформували підгрунття для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї.,!

 

Протягом останніх двох років десятки тисяч воїнів,сотні тисяч волонтерів ,мільйони громадян піднялися на захист єдності і територіальної цілісності України. Ще ніколи День Соборності не був таким вистражданим і заслуженим святом як сьогодні. Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з трепетом зберігати цей безцінний скарб!